Зустріч бізнесу з Першим віцепрем’єр-міністром України – Міністром економіки України – Юлією Свириденко

Оффлайн-зустріч бізнесу з представницею влади організувала Європейська Бізнес Асоціація з метою обговорення низки загальних та галузевих питань, які наразі хвилюють український бізнес. А саме: стратегій відновлення економіки, пріоритетних секторів відновлення, страхування військових ризиків, заходів з бронювання співробітників, державно-приватного партнерства та інших важливих питань.
 

Основними інсайтами зустрічі ділимося нижче.
1. Глобальні задачі, які зараз вирішує Міністерство.
  • Ведеться робота над драфтом стратегії відновлення і розвитку України на найближчі 4-5 років. Це має бути фундаментальний документ, який буде акцептований Єврокомісією і на основі якого має будуватися підтримка нашої країни. Міністерство заохочує бізнес долучатися до розробки цього документу і вважає найбільш доцільним формат, коли він буде створений саме в Україні, а зовнішні експерти долучаться до верифікації і роботи із чорновиком  документа. Як зазначила Перший віцепремє’р міністер, за планом проєкт має бути готовий до кінця жовтня цього року.
  • Наразі активно обговорюється програма ЄС Ukraine Facility на 50 млрд. євро на період 2024-2027 років, але цієї суми буде недостатньо для покриття всіх потреб. Тому розглядається варіант залучення додаткових коштів через інші канали та інвестиції, але для цього партнерам необхідно мати більше інформації про план розвитку української економіки, тому активна участь бізнесу в цьому процесі вкрай важлива.
  • Загальний концептуальний обсяг відновлення у 400 млрд. євро, який обговорювався під час конференції в Лондоні, теж переважно приватний, тобто стандартне розподілення між приватними і публічними грошима планується на рівні 80/20.
  • В Україні діє поки що один з небагатьох інструментів підтримки бізнесу - програма «Доступні кредити 5-7-9», яку Уряд готовий розвивати та змінювати в разі потреби. Приблизно половину кредитів по цій програмі, які вже було надано українському бізнесу, отримали компанії агросектору.  
  • Гуманітарне розмінування. Юлія Свириденко зазначила, що зараз нагальним питанням є створення механізму для швидкої та якісної сертифікації приватних компаній, які будуть займатися гуманітарним розмінуванням, адже на сьогоднішній день спостерігається суттєва недостача ресурсів. В планах Уряду 80% замінованих земель має повернутися до обігу до 2030 року.
  • Страхування військових ризиків поки що в процесі і наш Уряд працює з MIGA в цьому напрямі. MIGA вже почала надавати гарантії для страхування військових ризиків із трастового фонду підтримки реконструкції та економіки України й вітчизняні компанії можуть теж на них подаватися. Про можливість страхування вітчизняних компаній заявила і фінансова корпорація розвитку США (DFC), але поки що процес не швидкий і до кінця року можна очікувати реалізації до 10 подібний проєктів.
  • Фокус на імпортозаміщення і переробку + гранти для переробної галузі, активне сприяння розвитку бренду української продукції як в Україні, так і за її кордонами.
  • Реформа державно-приватного партнерства. Оптимістично проєкт 7508 очікує на прийняття у другому читанні до кінця літа. Він дозволить запустити повноцінну співпрацю за період до 9 місяців. Вже йде перший пілотний проєкт з IFC.
  • Створення механізму єБронювання, яким зараз активно займається Мінцифри. Для критичних підприємств будуть створені електронні кабінети, де можна буде подавати документи і списки в електронному форматі. Механізм буде контролюватися Мінекономіки.
  • Зерновий коридор. Зараз всі спостерігають невизначеність в акваторії Чорного моря, тому Уряд працює над розширенням пропускної здатності альтернативних маршрутів разом з ЄС. При цьому позиція України полягає в тому, що Польща має зняти обмеження до 15 вересня (остаточна дата), як це і було озвучено в міжурядовій комунікації. Також Уряд планує працювати і над експортом продукції металургії та інших виробництв.
  • Валютні обмеження. Мінекономіки активно працює із НБУ, але регулятор займає позицію, що обмеження будуть зніматися не за графіком, а по досягненню певних умов, які можуть бути презентовані згодом.
  • Буде формуватися міжнародний реєстр збитків разом із ЄС, на покриття яких планують передавати конфісковані в росії активи. Ті, хто не зможе подати індивідуальний позов, зможе доєднатися до колективної ініціативи.
2. Серед основних проблем, що озвучувалися бізнесом
  • Бронювання, нестача людей, важка процедура бронювання через необхідність працювати із регіоном реєстрації співробітника (обіцяли, що Оберіг поступово це має вирішити). Збільшення кількості бажаючих неофіційного працевлаштування через військовий облік.
  • Неможливість отримання фінансування по програмі «Доступні кредити 5-7-9», наприклад, через відсутність застав чи високі ризики прифронтового регіону. Для деяких компаній (наприклад, оборонна промисловість) ліміту програми в 60 млн. грн недостатньо.
  • Податкове резиденство за кордоном. Бізнес вважає, що співробітники, які вимушені отримувати іноземне податкове резиденство за кордоном, з великою імовірністю будуть втрачені для України.
  • Втрата чинності імпортних декларацій типу EA 7 листопада, що на думку великих імпортерів призведе до величезних черг на митниці. Один з виходів - отримання статусу авторизованого економічного оператора.
  • Проблеми окремих галузей: складна процедура реєстрації нових автомобілів для бізнесу, падіння експорту чавуну в ЄС, створення ринку торгівлі квотами тощо.


Подібні зустрічі представників Уряду вкрай важливі для підтримки економіки країни, адже бізнесу вкрай важливо мати можливість задавати питання напряму тим, хто зможе допомогти у їх вирішенні. Сподіваємося що подобні заходи будуть проводитися на регулярній основі, що однозначно буде сприяти роботі бізнесу.