Трансфертне ціноутворення в Україні: нові зміни в переліку низькоподаткових юрисдикцій

Трансфертне ціноутворення (ТЦУ) в Україні є ключовим елементом податкового планування для компаній, що ведуть міжнародну діяльність.


Основна мета трансфертного ціноутворення — забезпечити, щоб ціни на товари, послуги чи інші операції відповідали рівню, який визначається умовами вільного ринку. Це дозволяє запобігти маніпуляціям із цінами, що можуть бути використані для ухилення від податків або переміщення прибутку до юрисдикцій з низькими податковими ставками. 

В грудні 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1505 щодо важливих питань, що мають безпосередній вплив на міжнародні угоди та податкову політику компаній. Серед основних змін — оновлений перелік низькоподаткових юрисдикцій, що є критичним для належного планування операцій з резидентам у таких юрисдикціях. 

Згідно з положеннями Закону № 3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства», у результаті реформування переліку, кількість юрисдикцій була скорочена з 78 до 46, більшість з яких складають класичні офшорні та низькоподаткові юрисдикції.

Виключено з переліку: 
  • Серед інших — Кіпр, Ірландія, Молдова, Гонконг
  • держави, з якими Україна уклала міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування.

Включено нові держави:
  • країни, що віднесені до переліку офшорних зон, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України 23 лютого 2011 р. N 143-р
  • держави, що знаходяться в «чорному списку» FATF (Financial Action Task Force)
  • держави (території), які не забезпечують своєчасного і повного обміну податковою та фінансовою інформацією.

Водночас наразі не зовсім зрозуміло, з якої дати має застосовуватись оновлений перелік: чи з початку 2025 року, чи з 2026 року, (оскільки згідно з п.п. 39.2.1.2 Податкового кодексу України «У разі затвердження змін до зазначеного переліку після 30 листопада, такі зміни застосовуються з 1 січня другого звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни.»). Оскільки питання терміну впровадження змін не отримало остаточного прояснення, компанії наразі чекають на офіційні роз’яснення від Державної податкової служби України, які допоможуть визначити точну дату застосування нових правил.

Команда BDO в Україні радить компаніям уважно стежити за змінами в законодавстві та вчасно коригувати підходи до трансфертного ціноутворення. Наші фахівці готові допомогти вам у цьому процесі. З огляду на складність і постійну еволюцію вимог до ТЦУ, необхідність консультування з боку досвідчених фахівців стає критично важливою для уникнення помилок.  

Звертайтесь до BDO в Україні для консультацій та професійної допомоги у сфері трансфертного ціноутворення — ми завжди готові допомогти знайти оптимальні рішення для вашого бізнесу.

Основний контакт