Ми раді представити Міжнародний бюлетень звітності зі сталого розвитку (ISR) 2025/02 Q4 Оновлення у сфері звітності зі сталого розвитку у різних юрисдикціях, випущений BDO.
Матеріал містить інформацію про зміни у різних юрисдикціях, зокрема Європейському Союзі і США, а також стислий огляд основних подій у сфері звітності зі сталого розвитку у різних юрисдикціях по всьому світі.
У цьому матеріалі розглядаються останні події у сфері звітності зі сталого розвитку та кліматичні нормативні акти у різних юрисдикціях, зокрема Європейському Союзі, Сполучених Штатах, Малайзії, Китаю, Канаді, Таїланді, Великобританії, Бразилії, Швейцарії, Катарі та Кенії.
Основна увага приділяється зростаючому глобальному імпульсу до стандартизованого та обов’язкового розкриття компаніями екологічної, соціальної та управлінської інформації.
У цей момент уряди та недержавні організації провідних країн світу запроваджують регуляторні норми, що визначають вимоги щодо ESG і відповідного звітування. У такому контексті варто звернути увагу на директиву Європейського Союзу CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), прийняту у 2022 році. Згідно з цією директивою, понад 50 тисяч європейських компаній зобов’язані звітувати про нефінансові показники ESG з 2025 року (за 2024 рік). Директива також поширюється на компанії, що знаходяться за межами Європейського Союзу.
Основні критерії для таких компаній: їхні акції котируються на біржах у країнах ЄС, вони мають материнську компанію у країні ЄС або мають значну частку бізнесу у країнах ЄС.
За неофіційними оцінками, директива стосуватиметься близько 10 тисяч компаній за межами Євросоюзу, включно з Україною. Відповідні звіти повинні проходити окремий нефінансовий аудит.
Європейський Союз активно впроваджує стандартизоване та обов’язкове розкриття екологічної, соціальної та управлінської інформації компаніями. Європейська Комісія опублікувала відповіді на поширені запитання щодо Таксономії ЄС, які охоплюють загальні вимоги, взаємодію з Європейськими стандартами звітності щодо сталого розвитку (ESRS) згідно з Директивою про корпоративну звітність щодо сталого розвитку (CSRD), вимоги до верифікації і запевнення, технічні критерії для екологічних цілей та критерії «Do No Significant Harm» (DNSH).
Відповідно до положень Стратегії запровадження підприємствами звітності із сталого розвитку, впровадження нормативних актів ЄС має велике значення для України. Це сприяє гармонізації українського законодавства з правом ЄС, що є важливою умовою для набуття Україною статусу кандидата на членство в ЄС. Впровадження Європейських стандартів звітності зі сталого розвитку (ESRS) дозволить українським підприємствам отримувати достовірну й об’єктивну інформацію для оцінювання екологічних, соціальних і управлінських аспектів їхньої діяльності, зокрема через впровадження механізмів, що підвищують прозорість і відповідальність підприємств. Це також забезпечить рівні умови для діяльності українських підприємств на міжнародних ринках і сприятиме збільшенню обсягу залучених інвестицій.
Також у Бюлетені розглядаються нормативні документи США, які регулюють звітність зі сталого розвитку та кліматичні нормативні акти. Основні акценти зроблено на закони Каліфорнії SB-253 та SB-261, а також на правила Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC):
- SB-253: Закон про кліматичну корпоративну звітність вимагає від компаній з доходом понад 1 мільярд доларів США, які ведуть бізнес у Каліфорнії, щорічно звітувати про свої викиди за категоріями Scope 1, Scope 2 та Scope 3 відповідно до Протоколу парникових газів (GHG Protocol). Звітування починається у 2026 році, а вимоги до звітності за Scope 3 набирають чинності у 2027 році. Поправки до SB-253 дозволяють консолідувати звітність на рівні материнської компанії і змінюють термін для звітності за Scope 3.
- SB-261: Закон про кліматичні фінансові ризики вимагає від компаній з доходом понад 500 мільйонів доларів США, що ведуть бізнес у Каліфорнії, публікувати дворазовий звіт про кліматичні фінансові ризики відповідно до рамок TCFD. Звітування починається у 2026 році, а поправки до SB-261 зберігають дату початку звітування.
Впровадження стандартизованого й обов’язкового розкриття інформації про сталий розвиток є важливим елементом для розвитку соціально відповідального бізнесу. Крім того, звітність зі сталого розвитку дозволяє підприємствам оцінювати і покращувати свої екологічні та соціальні показники, що позитивно впливає на їхню репутацію та конкурентоспроможність.
BDO в Україні пропонує професійні послуги зі сталого розвитку, допомагаючи підприємствам адаптуватися до нових вимог і стандартів. Ми пропонуємо індивідуальні та гнучкі рішення, що відповідають вашим специфічним потребам і цілям. Звертайтесь до нас, і ми допоможемо вам досягти ваших цілей у сфері сталого розвитку.
Джерело: BDO Global