Вчора Україна розмістила 7-річні єврооблігації на 1 млрд євро. Що це означає.

Вчора Україна розмістила 7-річні єврооблігації на 1 млрд євро. Що це означає.

 

Високий попит і готовність давати Україні в борг — хороші новини

Гарних новин у розміщенні кілька. Саме собою залучення — хороший знак, який вказує на те, що інвестори поки готові давати Україні в борг, незважаючи на деяку політичну невизначеність і заяви неофіційних, але досить впливових осіб про можливий дефолт. Ключове слово тут — поки, оскільки надалі все залежатиме від дій нового парламенту і уряду, а також співпраці з МВФ.

Тішить і високий попит, потенційна дохідність могла б бути і нижчою, що може підштовхнути Міністерство фінансів знову спробувати вийти на ринок запозичень в євро, де все ще досить ліквідності і є попит на дохідність.

Аналізуючи коментарі в соцмережах можна побачити, що виникла деяка плутанина: часто поточну дохідність у 6.75% порівнюють з дохідністю одного з минулих розміщень у 9.75%, ігноруючи той факт, що валюти різні: минуле розміщення (жовтень 2018 року) було в доларі, а поточне (червень 2019 року) — в євро.

Щоб зрозуміти, стали умови кращими чи гіршими — потрібно подивитися на спреди (різницю між дохідністю українських паперів і паперів країни, яка може вважатися відносно безризиковою для тієї чи іншої валюти).

У жовтні 2018 року Україна розмістила п'ятирічні і десятирічні папери з дохідністю в 9.0% і 9.75% відповідно, тоді як 5-річні US Treasuries торгувалися з дохідністю приблизно 2.94% (премія для українських паперів — приблизно 6 відсоткових пунктів), а 10-річні — з дохідністю 3.10% (премія для українських паперів — приблизно 6.65 відсоткових пунктів).

13 червня семирічні облігації Німеччини торгувалися з дохідністю близько -0.5% (від'ємна дохідність для Європи — не новина), тому з урахуванням нашого розміщення під 6.75% спред становив 7.25 відсоткових пункти, що більше, ніж у довших осінніх паперів. Безумовно, є розбіжність строків і валют, а також наявний нереалізований запас із дохідності з урахуванням перепідписання, але все-таки спред швидше зріс і інвестори отримали додаткову премію за український борг.

 

Резюмуючи виділимо основне:

  • Те, що уряду вдалося розміститися під час транзиту влади, політичної невизначеності і незавершених переговорів з МВФ — успіх, оскільки на тлі пікових виплат будь-яке залучення важливе
  • Великий попит — теж хороша новина, ймовірно, ми побачимо як мінімум ще одне подібне розміщення в цьому році
  • Валюта розміщення — євро, тому просто порівнювати дохідність поточного і осіннього розміщень некоректно
  • Спред швидше зріс, інвестори поки не вірять у дефолт, але отримали більшу премію, ніж восени минулого року. Скоротитися спред може тільки на тлі зростання економіки і проведення важливих реформ, а зрозуміти їх перспективи ми, найімовірніше, зможемо тільки після формування нового уряду і результатів переговорів з МВФ (сподіваюся, цього року)